På svenska

Katso pääaineesi koordinaattorin tarkemmat yhteystiedot alhaalta laitoksesi alta.


 Arkkitehtuuri

Pääainevastaava: professori Jenni Reuter

Opintokoordinaattori: Eino Paananen

Akateemisen henkilöstön yhteystiedot Aalto Peoplessa

 Maisema-arkkitehtuuri

Pääainevastaava professori Ranja Hautamäki

Opintokoordinaattori Niina Tikkanen, niina.tikkanen@aalto.fi

 Elokuvataiteen pääaineet

Pääainevastaavat

Dokumentaarinen elokuva: Executive in Residence Mia Halme, mia.halme@aalto.fi

Elokuva- ja televisiokäsikirjoitus: Professori Iiro Küttner, iiro.kuttner@aalto.fi

Elokuvaleikkaus: Professori Anne Lakanen, anne.lakanen@aalto.fi

Elokuvaus: Professori Rauno Ronkainen, rauno.ronkainen@aalto.fi

Elokuvaohjaus: Lehtori Hanna Maylett, hanna.maylett@aalto.fi

Elokuva- ja televisiotuotanto: Professori Aleksi Bardy, aleksi.bardy@aalto.fi

Elokuvaäänitys ja -äänisuunnittelu: Professori Pietari Koskinen, pietari.koskinen@aalto.fi

Opintokoordinaattori

Sanna Väisänen, sanna.vaisanen@aalto.fi, 050 562 5776

 Kuvataidekasvatus

Pääainevastaava:

Lehtori Marja Rastas, marja.rastas@aalto.fi

Opintokoordinaattori:

Viivi Poutiainen, viivi.poutiainen@aalto.fi, 050 3077 267

 Lavastustaiteen pääaineet

Pääainevastaavat:

Elokuva- ja TV-lavastus: Professori Kaisa Mäkinen, kaisa.makinen@aalto.fi

Esittävien taiteiden lavastus: Professori Liisa Ikonen, liisa.ikonen@aalto.fi

Pukusuunnittelu: Lehtori Merja Väisänen, merja.vaisanen@aalto.fi (BA) ja

professori Sofia Pantouvaki (MA), sofia.pantouvaki@aalto.fi

Opintokoordinaattori:

Tuuli Asunmaa, tuuli.asunmaa@aalto.fi, 050 4708580

 Muoti

Pääainevastaava:

lehtori Tuomas Laitinen

Opintokoordinaattori:

Kristiina Tengvall, kristiina.tengvall@aalto.fi, 050 352 4709

 Muotoilu

Pääainevastaava: professori Eero Miettinen

Opintokoordinaattori: Kristiina Tengvall, kristiina.tengvall@aalto.fi, 050 352 4709

 Sisustusarkkitehtuuri

Pääainevastaava: professori Pentti Kareoja

Opintokoordinaattori: Meri Karjalainen, meri.karjalainen@aalto.fi, 050 4460 040

 Visuaalisen viestinnän muotoilu

Opetus- ja tutkimushenkilöstö

Arja Karhumaa
professori, visuaalisen viestinnän muotoilu
arja.karhumaa@aalto.fi, 040 570 7777

Rupesh Vyas
Professori, visuaalisen viestinnän muotoilu
rupesh.vyas@aalto.fi, 050 5988 032

Masood Masoodian
Professori, visuaalisen viestinnän muotoilu
masood.masoodian@aalto.fi, 050 3277 608

Tarja Nieminen
lehtori
tarja.nieminen@aalto.fi, 050 436  0539 

Markus Joutsela
lehtori
markus.joutsela@aalto.fi, 050 409 4405

Penni Osipow

lehtori

penni.osipow@aalto.fi, 050 5053675


Opintokoordinaattori

Sari Tarvainen
sari.tarvainen@aalto.fi, 050 502 7718


Tuottaja

Minna Ainoa
minna.ainoa@aalto.fi, 050 359 1069


ARTS Opiskelijapalvelut

Puhelin:

050 342 9758 (ma-pe 9-15) suljettu kesällä  21.6.-4.8.

Sähköposti:opiskelijapalvelut@aalto.fi
Postiosoite:

Oppimispalvelut
Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu
PL 31000 (M308)
00076 AALTO

Käyntiosoite

Väre, Otaniementie 14

Otakaari 1 (kandiopetus)

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoululla ei ole omaa erillistä opiskelijapalvelupistettä. Suurin osa asioista hoituu joko sähköpostitse, puhelimitse tai varaamalla ajan.

Yhteinen opiskelijapalvelupiste Starting Point

Voit asioida opiskelijapalveluiden palvelupisteellä mm. seuraavissa asioissa:

  • yleinen opiskelijaneuvonta
  • ilmoittautuminen
  • läsnäolotodistus (virallinen sähköinen saatavilla WebOodista)
  • opintosuoritusote (virallinen sähköinen saatavilla WebOodista)
  • opiskeluoikeuteen liittyvät kysymykset

Ota yhteys sähköpostitse osoitteeseen opiskelijapalvelut@aalto.fi seuraavissa asioissa:

  • erillisopinnot
  • opinnot muissa Aalto-korkeakouluissa ja muissa yliopistoissa
  • muussa korkeakoulussa suoritettujen kieliopintojen hyväksilukuhakemuksen palauttaminen
  • valmistuminen ja tutkintotodistukset


Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun oppimispalvelujen henkilöstö

Laitoksilla työskentelee suunnittelijoita ja opintokoordinaattoreita, jotka vastaavat opiskelijoiden opintoihin liittyvien asioiden avustamisessa. Jos sinulla on yleistä kysyttävää opinnoista, voit kääntyä ohjelman tai pääaineen henkilökunnan puoleen.

Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi(a)aalto.fi ellei mainittu muuta.


Tapaamispaikka varatuille tapaamisille on:

  • Arkkitehtuurin laitos & vaihtokoordinaattorit: Väre 3. krs Working Cafe

  • Muotoilun laitos: Väre 2. krs Galleria-aula (ei Working Cafe)

  • Elokuva- ja lavastustaide, Media, Taide: Väre 1. krs Working Cafe (J111 edusta)

  • Kandidaattiopiskelijoilla tapaaminen voi olla myös Otakaari 1 A-siivessä, huone A110


Korkeakoulutasoiset palvelut

OpintoasianpäällikköIiris Kauppila+358 50 598 7650

Opiskelijapalvelut

Tiiminvetäjä, suunnittelijaWille Leppämäki+358 50 596 8806
OpintosihteeriKirsti Niemensivu+358 50 544 1490
Yhteisen opetuksen yksikkö

Nina Sjölund

Sanna Väisänen

+358 50 380 6541 Varaa aika tästä

+358 50 562 5776 Varaa aika tästä

University Wide Art StudiesMari Kekola

JOO-opinnot, sisäinen liikkuvuus

Tuuli Asunmaa

+358 50 571 7106 Varaa aika tästä

Kansainväliset palvelut, saapuvat vaihto-opiskelijat

Anna-Kaisa Antinoja

in-exchange-arts@aalto.fi
+358 50 409 6340

Varaa aika Anna-Kaisalle tästä

Kansainväliset palvelut, lähtevät vaihto-opiskelijatJohanna Virta

out-exchange-arts@aalto.fi
+358 50 358 0886 Varaa aika tästä

Ura- ja rekrytointipalvelut

(ulkomaan ja Suomen harjoittelu)

Ulla Eskola

career-arts(at)aalto.fi

+358 50 331 3185

Taiteiden ja suunnittelun tohtoriohjelma

Tiina Kotti

doctoral-arts@aalto.fi, +358 50 373 5970, Varaa aika tästä

Valmistuminen, kieliopintojen hyväksiluku, esteettömyysasiat

Pulmu Föhr-Siltavuori+358 50 599 7932

Opetuksen palvelut

Tiiminvetäjä, asiantuntijaIiris Kauppila+358 50 598 7650
Oppimisen IT (Oodi-tuki, Sisu)Wille Leppämäki+358 50 596 8806
Pedagoginen asiantuntijaTiina Pylkkönen

Ulkoisten asiakkaiden palvelut

Tiiminvetäjä, suunnittelijaMari Kekola

Kansainväliset koulutushankkeet, henkilökunnan vaihto

Hanna Karkku+358 50 562 7709

Yhteyshenkilöt taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun laitoksilla

Arkkitehtuurinlaitos

Arkkitehtuuri (kandi)Eino Paananen

+358 50 505 9070 Varaa aika tästä

Arkkitehtuuri, Creative SustainabilitySanna Tekonen+358 50 595 0406
Maisema-arkkitehtuuriNiina Tikkanen+358 50 5138 480 Varaa aika tästä
Urban Studies and PlanningTiina Pylkkönen

+358 50 911 0381 Varaa aika tästä

SisustusarkkitehtuuriMeri Karjalainen+358 50 4460040 Varaa aika tästä

Elokuvataiteen ja lavastustaiteen laitos

Elokuvataide (kandi)Sanna Väisänen+358 50 562 5776 Varaa aika tästä

Elokuvataiteen maisteriohjelma

Animaation maisteriohjelma

Ilona Virtanen+358 50 315 2150 Varaa aika tästä
Lavastustaide (kandi), lavastustaiteen maisteriohjelma

Tuuli Asunmaa

+358 50 571 7106 Varaa aika tästä

Median laitos

Visuaalisen viestinnän muotoilu (kandi) Sari Tarvainen+358 50 502 7718 Varaa aika tästä
Visual Communication Design, Valokuvataiteen maisteriohjelma

Susanna Koistinen

+358 50 433 3865 Varaa aika tästä
New MediaAnna Arsniva+358 41 518 9766 Varaa aika tästä

Muotoilun laitos

Product and Spatial Design ja Contemporary DesignMervi Palva+358 50 5138180 Varaa aika tästä

Collaborative and Industrial Design

Yhteistyö ja koordinointi Shanghai D&I:n kanssa

CoID Tongji-opiskelijoiden koordinointi

Meri Arnala

+358 50 308 5778  Varaa aika tästä

Creative Sustainability

International Design Business Management

Master of European Design (MEDes)

CS ja IDBM Tongji-opiskelijoiden koordinointi

Naoko Nakagawa

+358 50 361 3928 Varaa aika tästä

Fashion, Clothing and Textile DesignMari Partanen+358 50 534 4523 (mari.2.partanen(at)aalto.fi Varaa aika tästä

Muotoilu, muoti

Kristiina Tengvall

+358 50 352 4709 Varaa aika tästä

Taiteen laitos

Visual Culture and Contemporary Art, ViCCA, CuMMAAnne Rautanen

+358 50 441 3033 Varaa aika tästä

KuvataidekasvatusViivi Poutiainen

+358 50 3077 267 Varaa aika tästä

Nordic Visual Studies and Art Education (NoVA)Nina Sjölund+358 50 380 6541 Varaa aika tästä


Ohjelma/Program/Programme
Taiteiden ja suunnittelun kandidaattiohjelma